توفان‌ها چطور نام‌گذاری می‌شوند؟(زنان خون‌آشام در آسمان)


توفان‌ها چطور نام‌گذاری می‌شوند؟(زنان خون‌آشام در آسمان)توفان‌ها چطور نام‌گذاری می‌شوند؟(زنان خون‌آشام در آسمان)
توفان‌های عظیم دنیا اگرچه میزان تخریب و تلفات متفاوتی دارند، اما در یک ویژگی مشترکند. همه آنها نام‌های انسانی روی خود دارند که از قبل از تولدشان برای آنها انتخاب شده است. نام‌هایی که اغلب زنانه‌اند اما در میان آنها اسامی مردانه هم به چشم می‌خورد.

این نام ها برخلاف تصور عموم نه ارتباطی با شدت توفان دارند و نه محل و زمان وقوع شان. آنها صرفا بر اساس سلیقه یک کمیته نامگذاری در سازمان جهانی هواشناسی انتخاب می شوند.

بازنشستگی توفان ها

سازمان جهانی هواشناسی یک لیست از پیش تعیین شده برای نامگذاری توفان ها دارد که تا 6سال اسامی پیشنهادی توفان ها در آن ثبت شده و بعد از پایان این دوره 6ساله، نام ها دوباره مورد استفاده قرار می گیرند. این اسامی بر اساس الفبا تنظیم شده اند که کمک می کند ترتیب و توالی توفان هایی که در یک سال رخ داده بر اساس حرف اول نام آنها به راحتی مشخص شود.

با این حال نام‌گذاری توفان ها یک استثنای بزرگ دارد. توفان های زیادی مخرب که با تلفات بالایشان خاطره بدی در ذهن ها گذاشته اند، هیچ‌گاه دوباره به چرخه اسامی برنمی‌گردند. مثلا توفان کاترینا که در سال 2005 باعث مرگ 1836 نفر و آوارگی بیش از یک میلیون نفر شد، برای همیشه با همین نام در تاریخ ثبت شد و به جای آن، نام دیگری در فهرست اسامی سازمان جهانی هواشناسی جا گرفت. توفان های کمیل، اندرو، آیکه و پالوما هم طبق همین قاعده حذف شدند و در فهرست توفان های بازنشسته قرار گرفتند.

از قدیس‌ها تا حروف نظامی

اولین نام‌گذاری توفان ها بر اساس محل وقوع، تاریخ وقوع، طول و عرض جغرافیایی یا مناسبت های تقویمی بود. بعدها کم‌کم نام قدیسان روی این توفان‌ها گذاشته شد و حتی عده‌ای از هواشناسان نام همسر و فرزندانشان را برای توفان‌ها انتخاب کردند. به همین دلیل هم اسامی خیلی از توفان‌ها زنانه است.

اما این نام ها همیشه بعد از پایان توفان روی آن گذاشته می شدند. بعدتر با امکان پیش بینی توفان ها، اسامی جدیدی جایگزین شد. بعد از جنگ جهانی دوم، حروف نظامی جای اسامی را گرفتند ولی دوباره اسامی راحت تری مثل چارلی، فرانسیس، ایوان، نوربرت و... جایگزین شدند. اما از آنجایی که این اسامی اکثرا اروپایی و امریکایی بودند، اعضای آسیایی کمیته نامگذاری پیشنهاد کردند برای توفان های اقیانوس آرام اسامی آسیایی مثل ساریکا و هایما و... استفاده شود. توفان هیان هم که این روزها فیلیپین و چین را درگیر کرده، یکی از همین نامگذاری های فرهنگی توفان ها در آسیا به حساب می آید.

لقب ننگین سیاستمداران

نام‌گذاری توفان ها اگرچه زمانی با اسامی قدیسین و اشخاص برجسته انجام می شد اما حالا، عده ای از فعالان محیط زیست آمریکا معتقدند نام سیاستمداران کم کار روی توفان ها گذاشته شود تا کارنامه ننگینی برای آنها به حساب بیاید. آنها مدتی قبل در اقدامی اعتراض آمیز خواستار نامگذاری توفان ها با اسم سیاستمدارانی شدند که برای مهار تغییرات آب و هوایی زمین کار مثبتی انجام نمی دهند.

منبع:مهر77 out of 100 based on 42 user ratings 437 reviews

*